Ślub cywilny – Wszystko co warto wiedzieć podczas organizowania ceremonii cywilnej

Ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego: Alternatywa dla tradycyjnej ceremonii kościelnej

Ślub cywilny 1

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest ślub cywilny? 
 • Czym ślub cywilny różni się, od tradycyjnego ślubu kościelnego?
 • Jakie są zalety ślubu cywilnego?
 • Jak przebiega ślub cywilny?  
 • Ile trwa ślub cywilny?
 • Jak zorganizować Ślub cywilny w plenerze?
 • Jakie są inspirujące pomysły na ślub cywilny?
 • Jakie formalności i dokumenty należy przegotować? 
 • Jaka jest rola urzędnika i świadków?
 • Czym jest ślub cywilny w odniesieniu do tradycji? 
 •  Czy istnieją okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego? 
 • Podsumowanie

Ceremonia w urzędzie stanu cywilnego  to coraz popularniejsza rozwiązanie dla młodych małżeństw. Stanowi alternatywę dla tradycyjnego ślubu kościelnego. Wiele par decyduje się na ten rodzaj zawarcia związku małżeńskiego ze względu na jego atrakcyjność. Wiąże się to z indywidualnością, elastycznością i brakiem konieczności spełniania pewnych wymogów religijnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zawieraniu małżeństwa w USC. Stanowią one alternatywę dla ślubów kościelnych. Dowiemy się również o jego zaletach i przebiegu ceremonii. Poznamy wiele inspirujących pomysłów na organizację ślubu. Dowiecie się także ile kosztuje ślub cywilny. 

Ślub cywilny 2

Różnice między ślubem cywilnym w urzędzie a ślubem kościelnym. Co daje akt małżeństwa w USC?

Różnice między ślubem zawieranym w USC, a ślubem kościelnym są istotne zarówno pod względem prawnym, jak i religijnym. Ślub cywilny opiera się na zasadach prawa państwowego i nie wymaga udziału duchownego. Jest to idealne rozwiązanie dla par, które nie są związane z żadną konkretną religią. Ślub w USC wybierają również osoby chcące wziąć ślub z  niewymuszaniem charakteru ceremonii. W przeciwieństwie do sakramentu kościelnego, uroczystość może odbyć się w dowolnym miejscu. Musi być ono jednak zgodne z przepisami prawa.

Zalety zorganizowania ślubu cywilnego. Dlaczego warto wziąć ślub cywilny?

W oczekiwaniu na ślub, przyjrzyjmy się zaletom jakie niesie za sobą zawarcie związku w USC.

Swoboda podczas przygotowań

Jeśli zdecydowaliście się wziąć ślub cywilny w urzędzie, pamiętajcie że możecie dostosować jego treść do własnych preferencji i wartości. Dzięki temu będzie on bardziej wyjątkowym i indywidualnym wydarzeniem.   

Ślub w dowolnym miejscu

Zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego umożliwia wybór dowolnego miejsca, spełniającego wymogi prawne. Może to być np. dom, plener, restauracja, czy też inne wybrane przez parę miejsce. Urzędnik stanu cywilnego może udzielić wam ślubu, w waszym wymarzonym miejscu. Należy jednak pamiętać o złożeniu wniosku o ślub poza urzędem, a także  dostarczeniu potrzebnych dokumentów. Warto skontaktować się wcześniej z urzędem. Głównie w celu otrzymania listy wymaganych dodatkowych dokumentów, w związku ze ślubem poza urzędem. 

Oszczędność czasu i energii

Zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie często jest krótsze i bardziej skoncentrowane na samym akcie zawarcia małżeństwa. Pozwala to zaoszczędzić czas i energię. Warto również zaznaczyć, iż czas oczekiwania na ślub, jest znacznie krótszy. Termin ślubu może zostać wyznaczony na dzień  już zaledwie kilka tygodniu  po złożeniu odpowiednich dokumentów. 

Mniejsze wymogi formalne

Jeżeli zdecydowaliście się na ślub cywilny, możecie być pewni jednej kwestii. Ślub cywilny jest mniej formalny i bardziej elastyczny. Pozwala to na większą swobodę w doborze strojów, dekoracji i innych elementów. Drogie Panie, pamiętajcie również o wyborze sukni. Sukienka na ślub cywilny, może być równie wspaniała i bogato zdobiona jak w przypadku ślubu w kościele. Aby wziąć ślub cywilny, wystarczy udać się do urzędu z  dokumentem tożsamości np.  dowodem osobistym lub paszportem. 

Ślub cywilny – przebieg 

Ślub cywilny 3

Jak wygląda ślub cywilny? Przebieg ceremonii ślubu cywilnego zwykle obejmuje kilka kluczowych etapów. Na początku odbywa się oficjalne powitanie gości. Następnie kierownik urzędu stanu cywilnego  przedstawia parę młodą. Po tym następuje moment, w którym para wyraża swoje ślubne przysięgi. Dochodzi do wymienienia obrączek i podpisania akt małżeństwa w obecności kierownika.  Ślub kończy się poprzez sporządzenie aktu małżeństwa przez kierownika urzędu, w którym nowożeńcy, składają podpisy. 

Ile trwa ślub cywilny?

Biorąc ślub w USC, warto wiedzieć, że zostaniecie nowożeńcami w zaledwie kilkanaście minut.  Zazwyczaj wszystko trwa około 15 minut.  Osoba udzielająca ślubu cywilnego po krótkim przemówieniu, przejdzie do następnej części ceremonii. Jest nią złożenie przez Was przysięgi małżeńskiej.  Po jej zakończeniu wymienicie się obrączkami, i to tyle jeżeli chodzi o część formalną.  Jej zakończenie nie oznacza jednak końca  ceremonii.  Po złożeniu wspólnej przysięgi przez nowożeńców, jest czas aby złożyć życzenia bądź zrobić zdjęcia.  Sama uroczystość może zostać także wydłużona, w  przypadku kiedy, urzędnik stanu cywilnego w Polsce wyrazi na to zgodę.  Możecie  wtedy poprosić świadków, czy też rodziców o powstanie i wygłoszenie przygotowanej mowy. 

Ile kosztuje ślub cywilny? – opłaty

Na  koszt  ślubu cywilnego składa się wiele czynników. Zalicza się do nich miejsce, wynajęcie odpowiednich usługodawców,  dekoracje czy też inne dodatki. W miastach koszt wynosi średnio od 500 do 2500 złotych, jednak może być  niższy lub wyższy. Trzeba też uwzględnić wydatki na stroje, dokumenty, a także przyjęcie po ślubie. Jeśli ślub  odbędzie się w plenerze, to koszty z pewnością będą dużo wyższe. Warto zatem zabrać ze sobą dodatkowe fundusze na niespodziewane wydatki.

Wybór miejsca na ślub cywilny – gdzie najlepiej wziąć ślub

Ślub cywilny 4

Wybór odpowiedniego miejsca na ślub cywilny może mieć ogromne znaczenie dla pary. Jeżeli planujecie ślub w innym miejscu niż budynek USC, to mamy dla was dobrą wiadomość.  Możecie wziąć ślub na terenie parku, plaży, zamku, a nawet w prywatnym ogrodzie. Wybór lokalizacji powinien odzwierciedlać przede wszystkim charakter pary. Ponad to powinien spełniać ich marzenia o wyjątkowym dniu. Istotne jest także upewnienie się, czy ślub może odbyć się w danym miejscu. Musi więc spełniać wszelkie wymogi prawnego zawarcia małżeństwa i zapewniać odpowiednie warunki dla gości.

Inspirujące pomysły na ślub cywilny i przysięgę

Ślub cywilny daje wiele możliwości do kreatywnego wyrażenia swojej miłości i osobowości. Inspirujące pomysły na ceremonię mogą obejmować:

 • tematyczne dekoracje,
 • nietypowe stroje,
 • oryginalne podania,
 • ceremonię o zachodzie słońca.

Pary mogą wybrać różny rodzaje stylów dekoracji. Zalicza się do nich styl rustykalny, boho, vintage, minimalistyczny, czy też futurystyczny. Wszystko ogranicza jedynie wyobraźnia Młodej Pary. Kluczem do udanego ślubu cywilnego jest jego spersonalizowanie. Ważne jest aby odzwierciedlał unikalność pary i ich historię miłosną. Wszystkie te oryginalne pomysły, dodatkowo pięknie podkreślą  film ślubny. Stworzony przez zespół AperLens będzie doskonałą pamiątką na długie lata.

Formalności i dokumenty potrzebne do organizacji ślubu

Ślub państwowy jest mniej formalny niż uroczystości kościelne. W dalszym ciągu wymaga jednak spełnienia przez parę określonych wymogów prawnych. Parze zaleca się wcześniejsze załatwienie wszelkiej niezbędnej papierologii.  

Formalności krok po kroku:

Zgłoszenie zamiaru zawarcia aktu małżeństwa w USC

W pierwszej kolejności, należy udać się do wybranego urzędu stanu cywilnego i złożyć tam pisemny wniosek chęci zawarcia małżeństwa.  W zgłoszeniu należy podać podstawowe dane osobowe. Zalicza się do nich imiona, nazwiska, daty urodzenia miejsca zamieszkania itd. 

Okazanie dokumentów tożsamości

Składając wniosek należy pamiętać o przedstawieniu dokumentów tożsamości obojga narzeczonych.  Mogą to być np. dowód osobisty lub paszport. 

Termin i miejsce ślubu

Po złożeniu odpowiednich dokumentów do ślubu cywilnego czas na wyznaczenie daty ślubu. Ważne jest również wskazanie miejsca, w którym odbędzie się ceremonia.  Urząd stanu cywilnego udzieli wam informacji o  dostępnych terminach ślubu. Przekaże również informacje na temat miejsc, w których możliwe jest jego przeprowadzenie. 

Wybór świadków

Wybrani przez was świadkowie powinno być, przede wszystkim pełnoletni. Muszą również posiadać odpowiednie dokumenty tożsamości. 

Dokumenty ślubne

Tuż przed ceremonią niezbędne będzie podpisanie dokumentów ślubnych. Zalicza się do nich akt małżeństwa i inne wymagane formularze. Wszelkich niezbędnych informacji udzieli wam bezpośrednio urzędnik państwowy.  

Opłaty

W określonych USC może być konieczne uiszczenie opłaty za ceremonię oraz wydanie aktu małżeństwa. Ich wysokość zależy od z lokalnie ustalonych przepisów.

Ślub cywilny w USC a tradycja

Ślub cywilny 5

Współczesne społeczeństwo coraz bardziej otwiera się na nowe rozwiązania. W wielu przypadkach znacząco różnią się od tradycji. Uroczystość cywilna jest idealnym przykładem takiego ewolucyjnego procesu. Coraz więcej par decyduje się na tę formę małżeństwa. Tradycyjne uroczystości kościelne niekoniecznie odzwierciedlają ich wartości i przekonania. Ślub cywilny daje im swobodę w tworzeniu własnych tradycji małżeńskich. Dzięki temu będą one bardziej zgodne z ich charakterem i stylem życia.

Czy istnieją okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa u urzędzie stanu cywilnego? 

Kiedy osoba może wziąć ślub? Musi spełnić wymogi, po których wspomina prawo o aktach stanu cywilnego. Istnieje kilka przesłanek wyłączających zawarcie małżeństwa. Z poniższych przyczyn kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić udzielenia ślubu.  Zalicza się do nich:

Wymogi wiekowe

Wedle polskich aktów stanu cywilnego osoby poniżej 18 roku życia bez zgody sądu nie mogą zawierać związków małżeńskich. W przypadku wątpliwości niezbędne będzie okazanie odpisu aktu urodzenia. 

Wielożeństwo

Prawo w Polsce nie zezwala udzielenia zgody na ślub osobom, będącym już w związkach małżeńskich. 

Pokrewieństwo

Osoby spokrewnione w linii prostej, bądź w bliskim pokrewieństwie w linii bocznej nie mogą zawierać małżeństw. 

Brak zgody (rodziców lub prawnych opiekunów) 

Jeśli jedna bądź dwie osoby są niepełnoletnie, niezbędne jest otrzymanie zgody od rodziców, lub opiekunów prawnych. Dopiero wtedy możliwe będzie zawarcie związku małżeńskiego. 

Brak zdolności prawnych

Osoba nieposiadająca zdolności prawnej nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Wiąże się to głównie występowaniem niepełnosprawności intelektualnej.

Podsumowanie i wnioski

Ślub cywilny 6

Ślub w urzędzie stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej i kościelnej formy małżeństwa. Daje parze możliwość indywidualizacji uroczystości, zachowując jednocześnie prawną ważność małżeństwa. Atrakcyjna jest głównie elastyczność, intymność i spersonalizowany charakter ceremonii. Coraz więcej par, które pragną wyrazić swoją miłość w sposób autentyczny i unikalny decyduje się na ślub w USC.

Warto pamiętać, że każda para ma prawo do wyboru formy zawarcia małżeństwa. Ważne jest aby jak najlepiej odpowiada ich przekonaniom i wartościom. W przypadku ślubu cywilnego możliwe jest stworzenie wyjątkowej i znaczącej ceremonii. Będzie ona odzwierciedlać ich indywidualność i miłość.

Zaślubiny w USC to doskonała opcja dla zawarcia nowoczesnego małżeństwa. Wybór miejsca, inspirujące pomysły,  – to wszystko możesz dopasować do swoich preferencji i marzeń.

Najważniejsze rzeczy do zapamiętania:

Ślub cywilny 7

 • Ślub w  USC to alternatywa dla tradycyjnej ceremonii kościelnej.
 • Można go zorganizować w urzędzie lub w plenerze (w dowolnym miejscu spełniającym prawne wymogi urzędu)
 • Przedstawienie odpowiedniej dokumentacji, to nieodłączna część organizacji ślubu cywilnego.
 • Przebieg zaślubin składa się z przysięgi małżeńskiej i wymiany obrączek.
 • Istnieje możliwość organizacji ślubu poza murami urzędu stanu cywilnego. Współcześnie atrakcyjną formą zawarcia związku jest ślub w plenerze.
Ślub cywilny 8

Życzymy Wam niezapomnianego dnia ślubu cywilnego, pełnego radości, wzruszeń i miłości. Niech ten dzień będzie początkiem wspólnej drogi w życiu małżeńskim, pełnej pięknych chwil i wzajemnego wsparcia. Niech Wasza miłość rośnie z każdym dniem i niech towarzyszy Wam przez całe życie. Wszystkiego najlepszego na Waszej drodze ku szczęśliwej i trwałej miłości!

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, nie wahajcie się skonsultować z urzędem stanu cywilnego. Możecie również skorzystać z usług profesjonalistów w dziedzinie organizacji ślubów.